.....××× ماما ×××.....

 

ناهنجاری ها و بیماری های پستان   

پستانها در تحریک  جنسی نقش دارند ، اما عملکرد اصلی آنها تولید شیر و تغذیه به نوزاد تازه متولد است . تغییرات هورمونی در اواخر حاملگی موجب تحریک تولید شیر در غددی که لوبول  Lobules ) ) نامیده می شوند می گردد و...

دو نوع اصلی ناهنجاری نوک پستان وجود دارد...

 


نقش پستانها

پستانها در تحریک جنسی نقش دارند ، اما عملکرد اصلی آنها تولید شیر و تغذیه به نوزاد تازه متولد است . تغییرات هورمونی در اواخر حاملگی موجب تحریک تولید شیر در غددی که لوبول  Lobules ) ) نامیده می شوند ، می گردد و این شیر تولید شده به مجراهایی هدایت می شوند که این مجاری در یک نقطه به هم نزدیک شده و سپس روی سطح نوک پستان باز می شوند . باقیمانده پستان غالباً از چربی است و به همراه مقدار کمی از بافتهای پیوندی می باشد که به نگهداری پستان کمک می نمایند . تنوع در اندازه و شکل پستان بوسیله عوامل ژنتیکی ، حجم چربی و حالت عضلانی معین می گردد .

 

بیماریهای پستان

پستان شامل بافت چربی ، لبولها و مجاری شیر می باشد . وظیفه بافت چربی شکل دادن و تغییر اندازه پستانها می باشد . لبولها کارشان ترشح شیر پس از زایمان است و مجاری شیر کارشان انتقال شیر از لبولها به نوک پستان جهت تغذیه نوزاد می باشد . نوک پستانها به لمس بسیار حساس می باشند و نقش تحریک جنسی را ایفا می نمایند . بیشتر بیماریهای پستان جدی و شدید نمی باشند ، هر چند سرطان پستان شیوع بیشتری در جوامع پیشرفته یافته است .

در طول زندگی اندازه و شکل پستانها تغییر می یابد و این تغییر به دلیل پاسخ به سطوح مختلف هورمونهای جنسی زنانه می باشد . پستانها معمولاً در طی بلوغ ، قبل از پریود و در طی حاملگی و شیردهی بزرگ می شوند . این بزرگی می تواند موجب درد پستان و ایجاد توده ژنرالیزه شود .

طی مطالب بعدی در مورد علل توده های طبیعی و غیر طبیعی پستان به بررسی می پردازیم . اغلب خانمها توده پستان را به سرطان پستان  مربوط می سازند ، در صورتیکه اغلب توده ها ، غیر سرطانی می باشند . دو عامل شایع توده های غیر سرطانی در پستان ، فیبرآدنوما Fibroadenomas و کیستهای پستان هستند که در مبحث بعدی در مورد درد پستان بحث می شود . در انتها ، سرطان پستان مورد بحث و بررسی می گردد . از آنجاییکه تشخیص زودرس این بیماری به طور قابل توجهی شانس زندگی طولانی را بهبود بخشیده است ، این سری از مباحث شامل اطلاعاتی درباره غربال سازی سرطان پستان می باشد و اینکه چگونه پستانها معاینه شوند تا ناهنجاریها و مشکلات آنها بزودی مشخص شوند .

 

توده های پستان  Breast Lumps

 

هر توده یا تورمی که در بافت پستان احساس می شود را توده پستانی گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر بستگی به علل آن دارند .

 

توده پستانی مشکل شایعی است . بسیاری از خانمها متوجه توده گسترده ای در پستان در طی بلوغ ، حاملگی و قبل از پریود می گردند . این توده گسترده معمولاً یک تغییر در رشد طبیعی پستان است و خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهد . یک توده پستان واحد و مجزا ممکن است موجب دلواپسی شود ، اما در حقیقت فقط 10% توده های پستانی ناشی از سرطان است .

 

علل بیماری

 

توده های گسترده در پستان اغلب با حساسیت پستان همراه اند . به نظر می رسد این امر با تغییرات هورمونی که در سیکل قاعدگی اتفاق می افتد ، مرتبط باشد . این توده معمولاً درست قبل از پریود بدتر و بیشتر می شود و این بدتر شدن ممکن است ناشی از حساسیت مفرط پستان نسبت به هورمونهای جنسی زنانه در این مدت باشد . یک توده مجزا اغلب فیبرآدنوما می باشد . این توده غیر سرطانی به علت رشد بیش از حد یک یا دو لبول پستان می باشد . ( لبول ساختمانی است که شیر تولید می کند  ) . کیستهای پستان ، ساکهای حاوی مایع در بافت پستان می باشند . ممکن است یک یا چند کیست وجود داشته باشد و گاه هر دو پستان مبتلا می شوند . گاه یک توده پستان در اثر عفونتی که در آبسه ایجاد شده است بوجود می آید آبسه پستان ممکن است در صورت وجود آماس و تورم پستان بروز نماید که این امر در خانمهایی که در دوران شیردهی هستند در صورت عدم درمان تورم پستان بروز می نماید . آبسه ممکن است همراه التهاب و درد لوکالیزه ( موضعی ) باشد . توده پستان ممکن است همچنین علامتی از سرطان پستان باشد .

 

اقدامات درمانی

 

هرفرد باید بطور مرتب پستان خود را چک نماید و با این عمل با ظاهر و بافت طبیعی پستانها آشناتر می شود . در صورتیکه که شما متوجه توده جدید یا تغییر در یک توده شدید باید با پزشک خود مشورت نمایید . پزشک احتمالاً شما را به کلینیک تخصصی پستان ارجاع می دهد که در آنجا سونوگرافی یا ماموگرافی انجام شود . ممکن است پزشک در مطب یک نمونه بافتی از توده بردارد که این نمونه از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی می شود . بسیاری از توده های غیر سرطانی پستان نیاز به درمان ندارند . توده های پستانی گسترده پس از یائسگی کوچک می شوند ، اما این وضعیت ممکن است در صورت درمان جایگزینی هورمونی ادامه یابد . در هر حال کیستهای پستان معمولاً نیاز به تخلیه دارند . تکنیکهای غربال سازی و درمانهای مدرن و پیشرفته موجب شده است که سرطان پستان بسیار زود تشخیص داده شود و درمان موفقیت آمیز باشد . در صورت وجود یک تومور پستان ، درمان بعدی و بیشتری برنامه ریزی خواهد شد .

 

 

ناهنجاریهای نوک پستان Abnormal nipples

 

تغییر در ظاهر نوک پستان و نواحی اطراف آن ( آرئولا ) را ناهنجاریهای نوک پستان گویند .

 

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

دو نوع اصلی ناهنجاری نوک پستان وجود دارد : تورفتگی به داخل پستان ( برگشتگی و چرخش نوک پستان ) و بیماریهایی که پوست رو و اطراف نوک پستان را مبتلا می سازد . هر چند این ناهنجاریها اغلب به علت مشکلات کوچکی که به آسانی قابل درمان هستند ایجاد می شوند، اما هر تغییری در حالت نوک پستان باید مورد توجه طبی قرار گیرد . زیرا در موارد نادر ممکن است سرطان پستان مطرح باشد .

 

علل بیماری

 

برگشتگی و چرخش نوک پستان ممکن است طی بلوغ اتفاق افتد . این نوع چرخش بی ضرر است ، هر چند در آینده ممکن است شیردهی را دشوار سازد . چرخش نوک پستان ممکن است در نتیجه التهاب در مجاری شیری زیر آن ناحیه باشد . این حالت اغلب خانمهای غیر حامله ای را که سیگاری هستند مبتلا می سازد .تغییرات در ساختمان پستان با تغییرسن ممکن است اتفاق افتد و موجب کشیده شدن نوک پستان در افراد مسن گردد . با شیوع کمتری چرخش نوک پستان در بزرگسالان ممکن است به علت سرطان پستان باشد .

در بسیاری از خانمها در طی چند هفته اول شیردهی ترکهای ریز و نواحی سفتی در روی نوک پستانشان بوجود می آید . این ترکها اغلب به این دلیل است که نوزاد تمام نوک پستان را در هنگام مکیدن و شیر خوردن وارد دهانش نمی نماید . خیس ماندن نوک پستان پس از شیردهی می تواند باعث جراحت و ترک خوردگی شود . ترکهای نوک پستان غالباً ایجاد درد سوزنده یا تیر کشنده ای می نمایند و این درد به هنگام شروع یا در انتهای شیردهی ایجاد می شود و ممکن است منجر به عفونت شود که این عفونت به دلیل التهاب بافت پستان می باشد . قسمتهای خشک لایه لایه شده پوست و یا اطراف هر دو پستان می توانند ناشی از اگزما باشند . اگزما معمولاً خارش دار بوده و مستعد بروز در قسمتهای مختلفی روی بدن است . در هر حال پوست روی نوک پستان گاهی تغییر مینماید که این تغییر شبیه اگزما است و در حقیقت موجب بیماری پاژه در پستان میشود که شکل نادری از سرطان است که منشاء آن مجاری شیر می باشد . برخلاف اگزما ، بیماری پاژه ( Paget ) به ندرت در هر نوک پستان بروز می نماید و بهبود نمی یابد . این نوع سرطان پستان غالباً ایجاد زخم و خونریزی از نوک پستان می نماید و اغلب همراه با توده پستان است .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک پستانها را معاینه خواهد نمود . خصوصاً توجه خاصی به نوک آنها خواهد کرد . در صورتیکه نوک پستان چرخش به داخل کرده باشد اما با شیردهی مربوط نباشد ، فرد را به کلینیک سونوگرافی یا ماموگرافی ارجاع می دهند تا ناهنجاریهای پستان بررسی شود . در صورتیکه توده پستان یافت شد ، توسط سرنگ و سوزن نمونه ای از مایع یا سلول از توده برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلول سرطانی آزمایش می شود . اگر رو یا اطراف نوک پستان ، راش ( دانه ) وجود داشته باشد یک نمونه پوستی نیز برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی می شود .

گاهی امکان دارد که چرخش نوک پستان که از زمان بلوغ وجود داشته اصلاح شود ، بدین طریق که هر روز با کمک انگشت شصت و نشانه به آرامی نوک پستان به بیرون کشیده شود و این کار هفته ها تکرار گردد . وسیله ای ساکشن مانند ، نظیر پستانک که به طور موقت در داخل پستان بند قرار داده می شود نیز می تواند کمک به بیرون کشیدن نوک پستان نماید .

در صورت ترک خوردگی ، نوک پستان باید به دقت شسته و خشک شود و از یک مرطوب کننده استفاده نمود . قبل از شیردهی ماده مرطوب کننده بایستی کاملاً تمیز شود . همچنین باید استفاده از پدهای پلاستیکی در داخل پستان بند که موجب رطوبت و در نتیجه عفونت می شود نباید استفاده نمود . عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود . اگزما با استفاده از کرم هیدروکورتیزن بهبود می یابد . در صورت کشف سرطان پستان بیمار جهت معالجه ارجاع داده خواهد شد و آزمایشات تکمیلی شامل آزمایشات خون و رادیوگرافی ها انجام می گردد تا در صورت انتشار سرطان به سایر قسمتها مشخص گردد . در صورت تشخیص بیماری پاژه ، پوست میتلا به همراه بافت اطراف برداشته خواهد شد . در صورت کشف توده ، درمان میتواند مشتمل بر جراحی ، رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد .

...-
http